Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Yaz aylarında cilt bakımı nasıl yapılmalıdır?

Yaz Aylarında Cilt Bakımının Önemi

Yaz aylarında artan sıcaklıklar ile birlikte cildimizin ihtiyaçları da değişiyor. Bu nedenle yazın cilt bakımı yaparken özellikle cildi güneş ışınlarına ekstra maruz bırakmamak ve özellikle akşamları doğru bir şekilde arındırmak oldukça önemlidir.

Günlük Cilt Bakım Rutini

Yazın doğal bir cilt bakımı rutini için öncelikle kullandığımız ürünlerin “içindekiler” kısmında yazan içerikleri Google’layarak işe başlamalıyız! Üzerinde “doğal” yazan ürünler gerçekten ne kadar doğal, ancak bu şekilde bir fikir sahibi olabiliriz. Kullandığımız ürünün içinde neler olduğunu, neden o ürünün içinde bulunduğunu bilmek, bize kalırsa doğru bir doğal cilt bakım rutini oluşturmanın ilk adımıdır.

Cildimiz için doğru ürünleri seçtikten sonra, gündelik hayatta doğal cilt bakımımızı yaparken göz önüne almamız gereken temel sıralama şu şekilde olmalı: Önce su bazlı ürünler - sonra yağ bazlı ürünler! Su bazlı ürünlerle cildimize en temelinde gerekli nemi sağlarken en son uygulayacağımız yağ bazlı ürünler sayesinde bu doğal bitkisel ürünlerin cildimizde gerekeni yapması için koruyucu bir bariyer oluşturmuş oluruz. Yağ bazlı ürünler su bazlı ürünlerin sağladığı nemin ciltte kalabilmesini sağlar. Böylece cildimiz nemi uzun süre koruyabilir ve doğal yağların kıymetli yağ asitleri sayesinde onarılmaya devam eder.

Sabahları cildimizi sadece su ile yıkayarak cilt bakımına başlamalıyız. Sabah uyandığımızda cildimizin gece boyu ürettiği doğal cilt bariyerini cildimizden söküp atmak istemiyorsak yüzümüzü sabahları cilt aşındırıcı temizleme jelleri ve benzeri köpüren temizleyicilerle yıkamamalıyız. Sadece patlayan aknelerle uyanmış kişilerin cildini doğal ve nazik bir sabun ile yıkamasını öneririz.

Günlük cilt bakımı nasıl yapılmalıdır?

Yüzümüzü suyla yıkadıktan sonra cilt tipimize uygun bir bitki suyunu cildimize fısfıslayabiliriz. Su bazlı losyon ve serumları da bu aşamada uygulamaya başlıyoruz. Badecanlar Şefkatli Kozmetik cilt bakım ürünlerinden önce Bakuçi Bakuchiol içeren Anti-Aging Losyon’u; ardından yine su bazlı olan Süpersonik Hyalüronik Asit Serumu’nu cildimize güzelce yedirebiliriz. Bu aşamada cildimizin nemlendiğini hissetmeye başlayacağız. Ancak bununla bitmiyor! Şimdi nem tutucu özellikleri kuvvetli bir onarıcı nem bariyerine ihtiyacımız var:

Cilt tipi kuru veya normal olanlar için: Nemveren Nemlendirici Krem; normal, karma veya yağlı, sivilcelenmeye ve siyah noktaya meyilli ciltler içinse Naciye’nin Yüz Kremi en uygunu! Su bazlı ürünleri uyguladıktan hemen sonra, Nemveren veya Naciye’nin Yüz Kremi’ni cildimize uyguluyoruz.

Cildimiz şimdi neme doymaya başladı! Sırada bu nemi cilde hapsederek cildimizin ihtiyaç duyduğu bakım ve onarımı mümkün kılıyoruz. Cilt tipimize ve ihtiyacımıza uygun bitkisel içeriklerle hazırlanmış yağ bazlı serumlar bu aşamada devreye giriyor. Kullandığımız bir yağ bazlı cilt serumu varsa, birkaç damla cilde uygulayıp güzelce yediriyoruz. Badecanlar ürünlerinden Hale Jale’nin Yüz Serumu, Ajda All Star Yüz Serumu, Ergen’in Yağlı Cilt Serumu ve Turunçgil %10 C Vitamini Serumu işte tam bu aşamada sürülüyor.

Sonrasında eğer dışarıda vakit geçireceksek doğal, toksik kimyasallar içermeyen bir güneş kremine ihtiyacımız var: Buyrunuz Çok Faktör! 50+ SPF Güneş Kremi!

Güneş Koruyucu Kullanımı

Yaz için cilt bakımı önerileri anlatırken bahsetmeden geçemeyeceğimiz en önemli konu tabii ki doğal güneş kremi! Güneşten gelen UVA, UVB ve mavi ışığa maruz kalmanın cildi erken yaşlandırdığı, cilt lekelerine ve kırışıklıklara sebep olduğu biliniyor. Yüksek koruma faktörlü güneş kremlerinin yanı sıra mavi ışık filtreleyen ve cildi korurken aynı zamanda onarım yapan güneş koruyucuları da bu nedenle tercih ediliyor.

Çok Faktör! 50 + SPF Güneş Kremi cildimizi güneşin zararlı etkisinden korumaya yardımcı ve içeriğindeki cilt onarıcı, kolayca emilen yağlar sayesinde bir yandan da cildi besleyen doğal bir güneş kremidir. İçeriğindeki nano olmayan doğal çinko oksit ile hem çok yüksek koruma faktörlü; hem de yoğun karoten içeren doğal aktiflerle mavi ışık filtreli; yani full spektrum korumalı bir güneş kremidir. Her şeyiyle doğal ve zehirsiz, su altı yaşamı üzerinde de toksik kalıntı bırakmayan bir güneş kremi arayışındaysanız Çok Faktör! tam size göre. Akneli ciltler dahil tüm cilt tiplerine uygun Çok Faktör! 50+ Spf Güneş Kremi, Badecanlar’ın her daim en sevilen ilk 3 ürününden biri!

Güneş sonrası cilt bakımı nasıl olmalıdır?

Güneş Sonrası Bakımı

Her mevsim maruz kaldığımız UV ışınlarının yarattığı cilt problemlerine ve lekelere karşı akşamları da cilt bakım rutininde doğal bir güneş sonrası ürünü kullanmak gerçekten önemlidir.

Cildimize güneşin zararlarına karşı koruyucu kremler sürsek de belli bir oranda güneş ışını her zaman cildimize ulaşır ve etki eder. Bu nedenle özellikle lekeli ve lekelenmeye meyilli ciltlerin Akşam Güneşi Gece Kremi’ni kullanmalarını tavsiye ediyoruz! Bu krem ile cildimizin gün boyunca maruz kaldığı güneş etkilerini nötrleyici bir güneş sonrası akşam bakımı sağlanır. Yanıklara ve lekelere karşı oldukça etkili bir kremdir. İçeriğinde bulunan çok özel yağlar yıpranmış ve hasar görmüş, özellikle kuru cildi onarmada oldukça başarılıdır. Güneşin zararlı etkisine karşı cilt onarıcı olarak kullanılan tamanu yağı da Akşam Güneşi’nin yıldız içeriklerinden biridir.

Her mevsim, cildin güneşe maruz kalan bölgelerine ya da kurumuş ve pullanmış cilt bölgelerine akşam saatlerinde parmak ucundaki az bir miktar krem cilde pıt pıtlanır.

Nemlendirme ve Hidrasyon

Nemlendirme ve hidrasyonun cildin nemini artırmak gibi benzer amaçları olsa da aynı şey değiller. Dolayısıyla da nemi farklı şekillerde sağlarlar.

Nemlendirme / nem bariyeri oluşturma, cilt lipitlerini yenileyen ve koruyucu bir tabaka sağlayarak bariyer işlevlerine yardımcı olan bir cilt bakımı aşamasıdır. Özellikle hava şartlarına bağlı olarak, ciltte su kaybını önlemek üzere nem bariyeri özelliği bulunan nemlendiriciler kullanılır.

“Yazın cilt bakımı nasıl yapılır?” sorusunu cevaplarken nemlendirmenin öneminden de bahsetmek gerekir. Terledikçe ve güneşe maruz kaldıkça cilt su kaybeder, kaybettiği suyu yerine koyarken de hem yediğimiz - içtiğimiz besinlerle içerden; hem de cildimize sürdüğümüz ürünlerle cildimizi dışardan nemlendirmemiz gerekir.

Bazı bitkisel yağlar cilt için harika birer doğal nem bariyeridir. Ancak kendileri hidrasyon sağlamaz. Cilt üzerinde oluşturduğu tabakayla cildin daha pürüzsüz ve yumuşak hissedilmesini sağlar ve var olan nemi verimli şekilde koruyabilirler.

Hidrasyon ise cildin koruyucu görev gören en üst tabakasında bulunan su miktarı ile ilgilidir. Sağlıklı, nemli bir cildin bu tabakasında yaklaşık %20-30 oranında su bulunur.

Çok kuru bir cildimiz varsa nem bariyeri oluşturan ürünler tek başına yeterli olmayabilir. Cildimizi nemlendirirken hidrasyon da sağlamamız gerekir.

Cildimize iki şekilde hidrasyon sağlarız:

  • Dışarıdan: Hidrasyon sağlayabilen nemlendirici ürünlerden ve havadaki nem gibi dış kaynaklardan cilde eklenen nem.
  • İçeriden: Ciltte doğal olarak üretilen nem. Doğal, işlem görmemiş meyve, sebze, yeşillik ağırlıklı beslenme ve bol su tüketimiyle elde edilir.

Hidrasyon sağlayıcı ürünlerde cildin üst tabakasının su içeriğini yenilemeye yardımcı olmak için su çekici bileşenler kullanılır. Bu ürünler cilde aktif olarak daha fazla su çekerek ve genel hidrasyon seviyelerini iyileştirmek için nemin cilt içinde tutulmasına yardımcı olacak şekilde çalışırlar. Gliserin, hyalüronik asit, propanediol, aloe vera kozmetikte kullanılan en yaygın hidrasyon sağlayıcı bileşenlerdir. Süpersonik Cilt Bakım Serumu’muz da tam olarak bu içerikleri formülasyonunda bolca kullandığımız bir nem bombasıdır.

Peeling ve maske kullanımı

Peeling ve Maske Kullanımı

Cilt bakımının vazgeçilmez aşamalarından biri de cildi derinlemesine arındırmaktır. Yazın yapılacak cilt bakımı için genellikle akşam yatmadan önce cilde maske ve peeling uygulamak daha doğrudur. Cildin gün boyu maruz kaldığı dış etkenler, cilde sürülen ürünler ve terleme gibi durumlara karşı oluşan kir ve gözenek tıkanmalarından böylece kurtulabiliriz.

Endüstriyel peeling ürünlerinin içinde bulunan zararlı kimyasallara ve mikro plastiklere ihtiyaç duymadan bitki ve çekirdek tozları ile peeling yapmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Bu, bin yıllardır kullanılan cilt bakım yöntemlerinden biri. Bitkisel Zımpara Yüz Ovması ile siyah nokta oluşumu, ciltte cansız görünüm, cildin dış katmanlarındaki pürüzlenme ve sertleşme gibi problemlerden zehirsizce kurtulabiliriz. Hem de lavabomuzdan akıp yer altı ve yer üstü sularına karışan atık suyumuz mikro plastiklerle dolmadan!

Bin yıllardır kullanılan bir diğer cilt arındırma yöntemi de kil maskeleri! Farklı cilt tiplerine yönelik hazırladığımız Eski Toprak Kil Maskeleri sayesinde cilde aydınlık ve tertemiz bir görünüm sağlamak, cildi arındırmak, pürüzsüzleştirmek, yumuşatmak ve yağlı ciltlerde yağlanma dengelemek mümkün!

Vücut Bakımı

Gün boyu yoğun tempoya maruz kalan vücudumuzu da tıpkı yüzümüze gösterdiğimiz özenle onarabiliriz. Günün stresi ve yorgunluğunu atmak için güzel bir duştan daha iyisi var mı? Duştan sonra güzel kokmak için de parfümlü, sentetik kimyasallar içeren duş jelleri yerine insanlığın en eski temizleyicilerinden olan, doğru formüle edilmiş, doğal, zehirsiz bir sabun son derece yeterli ve cilde nazik bir temizleyicidir. En kaliteli bitkisel yağlar ve ekstreleri kullanarak, tamamen bitkilerin gerçek kokularını içeren sabunlarımızdan dilediğimiz sabunu kullanarak cildimizi derinlemesine arındırabiliriz. Nostaljik beyaz sabun kokusu sevenler Badecanzade Hamam Sabunu’muzu, lavantanın yatıştırıcı kokusuyla mest olanlar Shea Lavanta Sabunu’muzu, nane ferahlığı tüm duşu sarsın isteyenler ise Hindistancevizi Nane Sabunu’muzu deneyebilir!

Yaz aylarında yağlı cilt bakımı yaparken sabun ile arındırılan ter ve temizlenen gözeneklerin ardından koltuk altındaki ter gözeneklerini tıkamayacak, terlemeyi engellemeden mis kokmamızı sağlayacak doğal deodorantımız Koltukaltı Şeyi Deodorant’ı sürmenin tam sırası! “Sıfır Km Koltukaltı Seti” ile zararlı sentetik kimyasallar içerebilen endüstriyel deodorantlardan doğal deodoranta geçiş gerçekten çok daha kolay.

Yazın cilt bakım önerileri verip sıcak havalarda cildi nemlendirmenin öneminden de bahsetmişken kuruyup gerilen cildimiz için Badecansıns Beybi Bebek Yağı’mızdan da bahsetmemek olmaz! Badecansıns Beybi Bebek Yağı yumuşacık, pırıl pırıl ve sapasağlam bir cilt için harika bir cilt bakım ve onarım yağıdır.

Makyaj ve Cilt Bakımı

Yaz aylarında yoğun makyaj yapmak cildimizde ekstra bir ağırlık yaratabilir. Üst üste sürülen makyaj malzemelerinin ciltten nazik bir şekilde arındırılmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Yaz mevsiminde cilt bakımı yaparken cildimizi derinlemesine temizlediğimizden ve bunu yaparken lüzumsuz yere toksik kimyasallara maruz kalmadığımızdan emin olmalıyız. Doğal cilt arındırıcılar da işte bu aşamada imdadımıza yetişir. Öncelikle cildimizdeki makyajı yağ bazlı bir arındırıcı olan Çivi Çiviyi Cilt Arındırıcı yardımıyla silelim. Ardından cilt tipimize uygun bir sabunu elimizde köpürttükten sonra bu köpük ile yüzümüzü nazik hareketlerle ovalayalım. Yüzümüzü duruladıktan sonra cilt tipimize uygun bir bitki suyu / tonik fısfıslayabiliriz. Yogadayoga Arındırıcı Tonik, cilt arındırma konusunda uzman bitkisel ekstreler ve aktifler içerdiğinden güvenle kullanılabilir.

Yağlı cilde sahip kişiler de yaz aylarında cilt bakımı yaparken ciltlerine uygun içeriklerle hazırlanmış ürünleri tercih etmeli. Çünkü düşünülenin aksine, yağlı ve karma ciltler de cildini nemlendirmeye ihtiyaç duyar. Karma / Yağlı Ciltlerin Nem Seti bu cilt tiplerinin ihtiyacı olan nemi sağlamak için özel olarak formüle edilmiş doğal ürünlerden oluşur. Bu sette cilt ihtiyacımıza uygun bir bitki suyu ile birlikte komedojenik /gözenek tıkama oranı en düşük sabit yağlar ile hazırladığımız Naciye’nin Yüz Kremi bulunur. Naciye’nin Yüz Sabunu ile makyaj temizlendikten sonra bu setteki ürünler kullanılarak cilde gerekli bakım ve onarımı güvenle yapabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme ve Cilt Sağlığı

Cilt sorunları bedenin iç işleyişindeki hormonal ve benzeri dengesizlikler, viral veya bakteriyel enfeksiyonlar ve organ toksisitesiyle de alakalı olabilir. Bu nedenle paketli, işlenmiş, aroma içeren, katkı veya koruyucu bulunan yani bütünselliğinden uzaklaşmış tüm gıdalardan olabildiğince uzak durmak cildimiz ve tüm bedenimiz için yapabileceğimiz en iyi şeylerden. Bunun yanında hayvansal gıdalar ve gluten içeren gıdalardan olabildiğince uzak durmanın da cilt sağlığı üzerinde çok fazla olumlu etkileri bulunduğuna dair çok fazla bilimsel çalışma mevcut.

Taze gıdalar, mevsim sebze ve meyveleri, bakliyatlar, glutensiz tam tahıllar, taze yemişler içeren bütünsel bitkisel beslenme cilt sağlığını müthiş destekleyici bir rol oynar. Sağlıklı bir cilde kavuşmak için dışarıdan uygulanan ürünlerin yanı sıra yediğimiz ve içtiğimiz besinlere dikkat etmek de bu nedenle oldukça önemli. Yazın cilt bakımı önerileri yaparken sözün geldiği nokta tam da bu sebeplerle sağlıklı beslenmeye varıyor. Sıcaklarda yediğimiz yiyeceklerin olabildiğince az yağlı ve taze sebze-meyvelerden oluşmasına, tam tahıllar ve bakliyatlar ile dengeli bir diyet uygulamaya özen göstermek oldukça iyi bir fikir!

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Lütfen unutmayın, yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.